Kategorie: Aktuality, Závodní tenis

Radka Bužková dvakrát bronzová, pak stříbrná a nakonec zlatá

Úspěšný červenec absolvovala Radka Bužková

Nejprve Radka bojovala o cenné kovy na Mistrovství ČR mladších žákyň, které se konalo tradičně v Rakovníku.
Radka vstupovala do turnaje jako 3. nasazená a jejím cílem bylo minimálně obhájit semifinále z halového mistrovství.
Svůj první zápas proti levačce Laboutkové Radka zvládla a po nepříliš přesvědčivém výkonu vyhrála 6:4, 6:4.
V osmifinále Radku čekal zápas proti její kamarádce a deblové parťačce Valentýně Cváčkové z TK Kopřivnice. Nechal se očekávat velmi pěkný souboj, ovšem veškeré prognozy vzaly za své, když Radka dokázala utkání rychlých výměn ukončit již po zhruba 45 minutách jednoznačným výsledkem 6:1, 6:0. Vzhledem k zaváhání 2. nasazené Drábkové (TK Neridé) se Radka rázem stala jasnou favoritkou na finále. Bohužel dokázala všechny nemile překvapit, kdy po velmi nervózním a velmi netaktickém výkonu podlehla ve čtvrtfinále již ve dvou setech Josefové (TC Hradec Králové)
Zklamání z dvouhry si Radka částečně vynahradila ve čtyřhře, kde společně s Kájou Beránkovou (Sparta Praha) obhájily nasazení a skončily na 3. místě, když v semifinále podlehly jasným favoritkám a budoucím vítězkám Kaňkové s Kynčlovou (Sparta,Prostějov)

Po nepovedeném mistrovství jednotlivců se Radka odebrala na pražskou Štvanici, kde probíhalo soustředění před Mistrovstvím ČR smíšených družstev mladších žáků. Od pondělí do čtvrtka se zde Radka připravovala se svým týmem na finále, které probíhalo ve Zlíně. V prvním zápase přisoudil I.ČLTK Praha los za soupeře Rožnovský TK. Radka nastoupila proti čerstvé a nutno říci překvapivé semifinalistce z MČR Sabině Richtrové. Po pohodovém začátku, kdy si Radka vypracovala vedení 5:2 ovšem začala spěchat a chybovat a set nakonec ztratila 5:7. Po koučově domluvě už se věci začaly ubírat správným směrem a Radka zvítězila lehce 6:1,6:0. Nakonec zvítězilo družstvo I.ČLTK celkově 7:2.
V semifinále nastoupili Pražané proti favorizovanému Prostějovu, obhájci titulu. Radka jako jediná dokázala vyhrát dvouhru. Za Prostějov proti ní nastoupila vítězka Ukrajinského mistrovství Dayana Yastremska. Radka zužitkovala svou stoupající formu a proti zarputile hrající Ukrajince podala velmi kvalitní výkon a zvítězila 6:3, 6:4, když si ve druhém setu neodpustila svou obvyklou komplikaci za stavu 5:2. Při matchballu za stavu 5:4 a svém servisu Radka hlásila směrem k divákům "úplně se mi klepe ruka" Naštěstí se klepala správně a Radka dokázala zápas doservírovat. Celkově družstvo I.ČLTK podlehlo Prostějovu 2:7 a čekal ho nedělní zápas o 3. místo.
V něm dostala Radka příležitost oplatit týden starou porážku A. Josefové hostující za TK Neridé.  Tentokrát Radka žádné překvapení nepřipustila a zvítězila po setech 6:3 a 7:5, kdy ve druhém setu již obligátně za stavu 5:2 nechala soupeřku dotahovat a tentokráte až na 5:5, aby pak utkání v pohodě proměnila za stavu 6:5 a svém matchballu vítězným volejem. O třetím místě I.ČLTK bylo rozhodnuto již po dvouhrách a Radka se tak rychle přesouvala na další turnaj do rakouského Kufsteinu.

42.Sparkasse Bambini Cup Kufstein, to je tradiční mezinárodní turnaj kategorií U12 a U14, mezi jehož vítězi a účastníky najdete mnoho slavných jmen současnosti i nedávné minulosti. V kategorii U12 zde například před deseti lety zvítězila Tamira Paszek, nebo ve čtyřhře Petra Kvitová. Zvítězit zde dokázaly Slovenka Čepelová nebo současná juniorská hvězda Belinda Bencic. Mezi slavnými hráči, kteří se také tohoto turnaje zúčastnili najdete nikoho menšího než Borise Beckera a Steffi Graf, A. Ivanovic, T.Berdycha, F.Gonzálese, T. Mustera, Martinu Hingis nebo Gorana Ivaniševiče.
O velkém zájmu o tento turnaj svědčí mimo jiné i to, že hlavní soutěž, která čítá 64 hráčů je suveréně naplněná, ale ještě se hraje i kvalifikace.
Do prvního kola los Radce přisoudil Polku Wojewodu. V utkání, které se hrálo jako první již od 8:00 ráno a navíc ještě v hale na zelené antuce nedala Radka soupeřce žádnou šanci a jednoznačně ji přehrála po setech 2x 6:0. Vzhledem k tomu, že čtyřhra se hrála až druhý den, zbylo ještě dost času udělat si výšlap do okolních alpských kopců a poladit tak ještě trochu fyzičku.
Druhý den již Radka měla mít soupeřku, která ji měla prověřit daleko více. Ovšem Radka se dokázala dostatečně soustředit, zahrála svůj dobrý standard a s Ruskou A.Mazepovou si poradila překvapivě snadno po setech 6:2, 6:1.
Také ve čtyřhře nebyly soupeřky pro Radku a její partnerku Lyven z Ukrajiny žádnou velkou překážkou a zvítězily 6:1,6:3. V boji o čtvrtfinále čekala Radku Marija Isahanova z Litvy. Styl rychle hrající hráčky Radce vyhovoval a od začátku si připisovala jeden game za druhým. První dva vystřílené hry přišly až za stavu 4:0 a další dvě za stavu 5:2, což už by snad ani Radka nechtěla, vyhrát na první setball. V druhém setu šla Radka dokonce do vedení 5:0, první matchball "zažehnala" dvojchybou a zřejmě i to vyšponovalo soupeřku k neuvěřitelně kvalitnímu výkonu, kdy dokázala získat 3 hry po sobě. Pak už jí ale asi trochu došly síly a zejména i Radka nechtěla připustit nějaké komplikace a utkání v klidu dohrála. Čtyřhra, která byla za stavu 5:0 v prvním setu přerušená kvůli přívalovému dešti se dohrávala na rychlém koberci v hale, ale i zde Radka s Marií nenechaly soupeřkám ani jedinou hru a vyhrály 6:0,6:0.
Ve čtvrtfinále Radka hrála proti další bojovné Rusce a to Viktorii Plastové. Radka od začátku byla o gem dole a stále prohrávala, až za stavu 3:5 zařadila vyšší stupeň a přehrála soupeřeku do zisku setu 7:5. Ve svém výkonu pokračovala až do stavu 1:0 a výhoda na 2:0, když se najednou něco zvrtlo a Radka nebyla schopná vyhrát game. Navíc soupeřka přišvindlovala pár důležitých míčů opět když se rozhodovalo o gemu a nakonec z toho bylo 8 prohraných her za sebou a rázem Radka prohrávala 7:5 1:6 a 0:2. Odvracela dokonce nevýhodu na 0:3, ale sebrala všechny své mentální i fyzické schopnosti a zápas otočila, aby nakonec zvítězila 6:4 ve třetím setu a zajistila si tím postup do semifinále. Čtyřhra byla opět jasnou záležitostí a tak se Radka mohla těšit na páteční semifinále jak ve dvouhře, tak i ve čtyřhře.
Semifinálovou soupeřkou byla další Ruska Saša Žulin. Ta otáčela ve čtvrtfinále v souboji proti razantně hrající Italce Ceppellini z nepříznivého stavu 0:1 na sety. Ovšem Radka, když se kvalitně a dlouho vyspí a dokáže se po celý zápas dobře soustředit, to se potom dějí věci. Ruska odcházela z kurtu s pláčem a nepomohlo jí ani, to že ve druhém setu hrála velmi kvalitní kopce, některé snad vyšší než okolní kopce. Radka se dokázala posouvat do kurtu a výměny ukončovat vítěznými nabíhanými voleji.
Ve čtyřhře po vyhraném semifinále bylo na pořadu ještě překvapivě i finále. V něm Radka nastupovala proti oběma Ruskám, které vyřadila ve dvouhře Mazepové a Plastové. Notně namotivované a přeci jen svěžejší Rusky dokázaly vyhrát první set 6:2, když se rozhodovalo většinou při no-ad. Ve druhém setu se na Marii Lyven přeci jen už projevila únava, neboť to byl v 30 stupňovém vedru její 3 zápas a dvouhru hrála v dlouhých 3 setech. Radka pochopila, že pokud si vše neuhraje sama, tak nedokáží zvítězit, čarovala na síti, běhala, makala, ale bohužel sama proti dvěma neměla šanci, Mária nebyla schopna nijak pomoci. Nakonec se tedy radovaly alespoň ze "stříbrné" medaile v podobě skleněného talíře s gravírováním.
Na Radku čekal ještě poslední krok v turnaji a tím bylo sobotní finále na cetrálním dvorci. Její soupeřkou byla její partnerka ze čtyřhry Maria Nathalia Lyven z Ukrajiny. S tou Radka prohrála v červnu v Budapešti v semifinále po 3 hodinovém boji 4:6 ve třetím setu.
Tentokráte se ale Radka na Marii dobře připravila a namotivovala. Od prvního míčku šla razantně za vítězstvím. První game vyhrála čistou hrou. I druhý dokázala získat poměrně snadno. Až ve třetím gamu přišlo pár chyb a získala ho Maria 1:2.
Pak už naprosto kralovala na kurtu Radka a dokázala si za stavu 5:1 vypracovat první dva setboly. Jak je ovšem u ní již tradicí, set nakonec získala až po výsledku 6:3. Ve druhém setu už asi začaly Marii docházet trochu i síly a na kurtu už dominovala jen jedna hráčka a to ta z Havírny. Malá komplikace přišla jen za stavu 3:0 40:0, kdy Ukrajinka začala kopcovat a než se s tím Radka srovnala, tak čelila výhodě soupeřky. Tu však odvrátila a pak si již suveréně dokráčela za vítězstvím a to za pomoci mnoha pěkných výměn, kdy dobíhala kvalitní kraťasy soupeřky a zakončovala na síti, nebo při razantních výměnách, kdy dobíhala na první pohled nevybratelné míče.
Zaslouženě se tak mohla radovat ze svého prvního vítězství na turnaji Tennis Europe v kategorii U12 a po výsledku 6:3 a 6:0 se zapsat na listinu vítězů po bok slavných hráčů a hráček.